а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бузуки

Вид збор: Именка, машки род
жичен музички инструмент
Англиски: bouzouki Грчки: μπουζούκι
Употреба: Музика и танц
Примери:
Без бузуки и сиртаки нема пречек на Нова година.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи