а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буза

мн. бузи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15321
усни
Англиски: lips
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ги напрчила бузите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК