а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

будист

мн. будисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29566
Припадник на бидистичката религија.
Англиски: buddhist
Употреба: Религија
Примери:
Тие се будисти.
Изведенки
будистички прид.
будистичкиот
Пример: Будистички свештеник. Будистички храм.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК