а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

будилник

мн. будилници
Вид збор: Именка, машки род
Часовник со ѕвоно или друга направа за будење.
Англиски: alarm clock
Примери:
Будилникот заѕвони точно во шест часот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи