а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

будизам

(едн.) будизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47388
Религија настаната врз основа на филозофското учење на Сидарта Гаутама, наречен Буда - просветен.
Англиски: Buddhism
Употреба: Религија
Примери:
Во Тибет будизмот е основна религија.
Изведенки
будистички прид.
Пример: будистички храм
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК