а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

будали

(се) будалат
Вид збор: Глагол, несвршен
Зборува или се однесува како будала, се прави будала.
Англиски: fool
Примери:
Си се натрескал, па се будалиш.
Не будали (се)!
Изведенки
будалење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи