а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

будалест

будалестиот
Вид збор: Придавка
Што покажува особини на будала, што се однесува како будала.
Англиски: stupid
Примери:
Некогаш ми доаѓа будалеста мисла да дојдам во вашата соба и да ве гледам како спиете.
Изведенки
будалесто прил.
Пример: Будалесто се смее.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи