а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

будалее

будалеат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Станува будала.
Англиски: fool
Примери:
Тој старееше и будалееше сѐ повеќе и повеќе.
Изведенки
будалеење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи