а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

будалаштина

мн. будалаштини
Вид збор: Именка, женски род
будалско однесување, будалеста постапка
Англиски: stupidity Турски: budalalık
Примери:
Не можам да ги поднесам овие будалаштини.
Изведенки
будалштина ж.
мн. будалштини
FlexiMac
 менување на македонски глаголи