а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бугарски

бугарскиот
Вид збор: Придавка
Што е во врска со Бугарите или Бугарија.
Англиски: Bulgarian
Употреба: Географија
Примери:
бугарски јазик
FlexiMac
 менување на македонски глаголи