а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бугарофил

мн. бугарофили
Вид збор: Именка, машки род
Човек што е пристрасен кон бугарството.
Примери:
Бугарофилите искусија комплетна културолошка асимилација и тие денес се сметаат за Бугари.
Бугарофилите не се ни обидуваат бугарштината во Македонија да ја инсталираат со револуција, туку само со еден подолг, еволутивен процес.
Изведенки
бугарофилка ж.
мн. бугарофилки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи