а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бувјак

мн. бувјаци
Вид збор: Именка, машки род
Пазар на кој се продаваат употребувани и стари предмети.
Англиски: flea market Српски: бувљак
Употреба: Дијалектен збор , Економија
Примери:
Бев внимателен возејќи по улиците, особено по улицата над Кале каде што се наоѓа бувјакот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи