а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бувтамбек

мн. бувтамбеци
Вид збор: Именка, машки род
ќотек
Англиски: beating
Употреба: Разговорно
Примери:
Таму дошло до силни пресметки со бувтамбеци и ластегарки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи