а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бувне

бувнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Тресне, силно удри.
Англиски: slam Албански: përplas
Примери:
Тој ја бувна вратата и си отиде.
2. Влезе наеднаш, упадне.
Англиски: fall in Албански: hyjë
Примери:
Во одајата бувна едно дете.
3. (се бувне) се турне, се удри, се тресне
Англиски: slam Албански: përplaset
Примери:
Еден зазјапан селанец се бувна во бандерата.
4. (се бувне) се тресне
Англиски: fall in Албански: hyjë
Примери:
Одеднаш слугите се бувнаа во куќата со ортоми.
Изведенки
1. бувнува несв.
бувнуваат
2. бувнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи