а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бувка

бувкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Турка некого, удира, бува, предизвикувајќи специфичен звук.
Англиски: push Албански: shtyj, përplas
Примери:
Тој бувка одвреме-навреме.
2. (се бувка) се турка
Англиски: shove Албански: shtyhet
Примери:
Како разиграно јагне се бувка во пармаците на чардакот.
Изведенки
бувкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК