а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бувка

мн. бувки
Вид збор: Именка, женски род
Туфка, пувка од пердуви на главата на некои птици.
Англиски: pompon
Употреба: Зоологија
Примери:
Убава беше шапката, со црна бувка на глава и со црвени нозе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи