а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бувалка

мн. бувалки
Вид збор: Именка, женски род
1. Дрво за удирање, пиралка, за чукање рж и сл.
Албански: lasë, pirajkë
Примери:
Со бувалката се чука рж.
2. пиралка
Албански: lasë, pirajkë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи