а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бубреговиден

бубреговидниот
Вид збор: Придавка
Што има облик, форма на бубрег.
Примери:
Ларвите имаат бубреговиден облик и секогаш се покриени со лигава материја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи