а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бубин

Види и: буба (ж.)
бубиниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува, што припаѓа на свилена буба.
Употреба: Зоологија
Примери:
Бубини црви.
Бубини пеперуги.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи