а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буба

бубаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Учи механички, напамет.
Англиски: learn by heart Албански: mëson përmendësh
Употреба: Разговорно
Примери:
По малку делува изгубено, како студент што многу буба.
Изведенки
бубање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи