а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бубаќ

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
памук
Англиски: cotton
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Платното за кошула се изработува од памук бубаќ на следниот начин: Најпрвин бубаќот се вие на вител за да се отстранат семките, а потоа се развлачува на лак и тетива и тенко се преде на вретено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи