а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бубачка

мн. бубачки
Вид збор: Именка, женски род
бубалка, инсект
Англиски: bug
Употреба: Зоологија
Примери:
Тие го слушаа брмчењето на бубачките.
Изрази
Има бубачки во главата - има чудни, налудничава мисли, идеи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи