а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буба

мн. буба
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23581
1. инсект воопшто
Англиски: insect Албански: insekt
Употреба: Зоологија
Примери:
И в трева еве малечкава буба / со крилцата плете невидливи ора.
2. свилена буба
Англиски: silkworm Албански: krimb mëndafshi
Употреба: Зоологија
Примери:
Во постаро време во јужните краишта произведувале свилена буба.
Бубата зобаше по лисјето од боболкницата.
3. Замислено страшило за плашење деца.
Примери:
Спиј, иде бубата.
Изведенки
1. бубаче ср.
мн. бубачиња
2. бубичка ж.
мн. бубички