а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бубамара

мн. бубамари
Вид збор: Именка, женски род
Инсект тврдокрилец со црвена или жолта боја и со црни дамки.
Латински: Coccinella septempunctata Англиски: ladybug
Употреба: Зоологија
Примери:
Лет, лет бубамаро / донеси ми гости.
Ако видиш бубамара, ќе ти дојдат гости.
Изведенки
бубалче ср.
мн. бубалчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи