а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бубалка

мн. бубалки
Вид збор: Именка, женски род
1. инсект
Англиски: bug
Примери:
Ако нема бубалки, ќе изумрат птиците.
2. Мирен, тивок, кроток човек.
Изрази
Бубалка божја – бубамара.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи