а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бршлен

мн. бршлени
Вид збор: Именка, машки род
Зимзелено растение со долги гранки што се јази по цврста потпора.
Латински: Hedera hilix Англиски: ivy Албански: dredhkë
Употреба: Ботаника
Примери:
Од предната страна нашата куќа беше обрастена со бршлен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи