а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брчкоса

брчкосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи брчки на лицето.
Англиски: wrinke
Примери:
Пашата го брчкоса челото и веѓите се искосија со краиштата нагоре.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи