а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брчка

мн. брчки
Вид збор: Именка, женски род
Бразда, нерамнина на кожата предизвикана најчесто од старост.
Англиски: wrinkle
Примери:
Лицето ѝ беше покриено со мрежичка од неподвижни брчки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи