а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брчкав

брчкавиот
Вид збор: Придавка
Што има брчки; набран во вид на брчки, што личи на брчки.
Англиски: ruffled
Примери:
Неизбричената брада му падна со брчкавите подгушки на градите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи