а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брчи

брчат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. За инсекти, брмчи.
Англиски: hum Албански: zukat
Примери:
Брчеа пчелите околу улиштето.
2. За направа, машина - прави, шири долготраен, еднообразен звук.
Англиски: buzz Албански: zukat
Примери:
Авионите уште брчат над нас.
Изведенки
брчење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи