а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брчало

мн. брчала
Вид збор: Именка, среден род
1. Дел од гајдата кој дава монотон низок тон.
Албански: zëzëlloj
Употреба: Музика и танц
Примери:
Стана, им отиде на гајдаџиите, им ги затна брчалата и запреа свирките.
2. Тоа што испушта звук на брчење.
Албански: zëzëlloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Запри го тоа брчалото, да не ти дојдам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи