а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бруцелоза

(едн.) бруцелозата
Вид збор: Именка, женски род
Заразна болест кај животните која се пренесува и на луѓето преку производите од заразено животно или при директен допир со него.
Англиски: brucellosis
Употреба: Медицина
Примери:
Од бруцелоза заболуваат најчесто овчарите, краварите и ветеринарните работници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи