а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брут

мн. брутови
Вид збор: Именка, машки род
Долгнавест метален шилест предмет со главче на другиот крај што може да се закове, да спои, да зацврсти нешто.
Англиски: nail
Употреба: Технологија
Примери:
Многу претпоставки, малку докази дека тие брутови биле употребени во распнувањето на Исус токму за Велигден.
Изведенки
1. брутче ср.
мн. брутчиња
дем.
2. брутчиште ср.
мн. брутчишта
аугм.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи