а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бруто

Вид збор: Придавка
1. Тежина на стока заедно со обвивката и амбалажата.
Англиски: gross Албански: bruto
Употреба: Економија , Неменлив збор
2. Износ на пари без одбивање на давачките (данок).
Англиски: gross Албански: bruto
Употреба: Економија
Изведенки
бруто прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи