а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брутализам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Архитектонски стил од втората половина на дваесеттиот век.
Англиски: brutalism Француски: brutalisme
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Брутализмот се карактеризира со доминантна бетонска конструкција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи