а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брусница

мн. брусници
Вид збор: Именка, женски род
1. Црвена боровинка, дрво.
Латински: vaccinium macrocarpon Англиски: cranberry Албански: boronicë e kuqe
Употреба: Ботаника
2. Црвена боровинка, плод.
Англиски: cranberry Албански: boronicë e kuqe
Употреба: Гастрономија
Примери:
Сок од брусница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи