а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брусење

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
точење, полирање
Англиски: polishing, grinding
Примери:
Брусењето со флексибилни брусеви дава значителна предност над брусењето со други брусни производи.
Брусењето започнува со најгрубата фракција на брусниот прав.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи