а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брука

мн. бруки
Вид збор: Именка, женски род
1. бронка
Англиски: pimple
Употреба: Медицина
2. срам
Англиски: shame Српски: брука
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ќе престане ли оваа брука?
Изведенки
брукче ср.
мн. брукчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи