а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брст

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Гранчиња и шума, лисје/лисја од дрвја за хранење на добитокот.
Примери:
Во својата собичка донесе само една китка брст, што ја накрши кога се сети за своето срнче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи