а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бррр

Вид збор: Извик
Глас што се испушта при ненадејно стресување на телото поради студ или некакво друго чувство што предизвикува потресување на организмот.
Примери:
Ја крена главата, ја стресе и направи бррр.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи