а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

броќ

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Растение со кое се бојадисува во жолто-црвена боја.
Латински: Rubia tinctorum L Англиски: dyer's madder Албански: bimë ngjyruese
Употреба: Ботаника
Примери:
Пред да бојадисуваме, беревме броќ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи