а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бројчаник

мн. бројчаници
Вид збор: Именка, машки род
Површина со бројки (цифри) на часовник, на телефон итн.
Англиски: dial
Примери:
Врти го на телефонскиот бројчаник бројот на сестра ми.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи