а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брош

мн. брошови
Вид збор: Именка, машки род
Женски накит што служи за украс или за закопчување на фустанот во висина на градите.
Англиски: broche Француски: broche
Примери:
Лесниот шал поигруваше на неа, а брошот од аметист се поместуваше од едната страна на градите на другата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи