а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брошура

мн. брошури
Вид збор: Именка, женски род
Книга со помал број страници, во мека подврска за некое актуелно прашање, со информативна содржина и сл.
Англиски: brochure
Изведенки
брошурка ж.
мн. брошурки
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи