а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бронхии

бронхија
Вид збор: Именка, множина
Душници, гранчиња од душник составени од рскавичави прстени меѓусебно поврзани со сврзливо ткиво и мускули.
Латински: bronchia Англиски: bronchi Албански: bronke
Употреба: Анатомија
Примери:
Заболување на бронхиите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи