а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бронка

мн. бронки
Вид збор: Именка, женски род
Мал воспален израсток на кожата.
Англиски: pimple
Употреба: Медицина
Примери:
Косата му се наежи, а околу тукушто никнатите влакна од брадата, му се појавија бронки.
Изведенки
бронче ср.
мн. брончиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК