а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бронкав

бронкавиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на бронка, што е во некоја релација со бронка.
Примери:
бронкаво лице
FlexiMac
 менување на македонски глаголи