а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бродоградилиште

мн. бродоградилишта
Вид збор: Именка, среден род
Претпријатие за градење и за ремонт на бродови, место каде што се градат бродови.
Англиски: shipyard
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи