а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бродар

мн. бродари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25885
Тој што работи со бродови, на кој му е струка бродарството.
Англиски: skipper
Употреба: Транспорт
Примери:
Од четиристотини бродари, во трпезаријата беа на ручек педесетина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК