а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брлив

брливи
Вид збор: Придавка
1. Што е болен од брл.
Албански: i mdërkyer
Употреба: Медицина
Примери:
Брлива овца.
2. глупав, будала
Англиски: foolish Албански: i marrë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е малку брлив и налудничав.
3. Слаба, мека ракија или вино.
Албански: raki e butë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Клокоти брливата ракија во рапавите грла на замаените селани.
Брливо вино.
Изведенки
брливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи